Перекласти сторінку

Новости

Україна знизить тарифи на газ для малозабезпечених

«Населення України не повинно відповідати своїми грошима за умовами газового контракту, підписаного з Росією у 2009 році», — заявив Віце-прем'єр-міністр України Юрій Бойко під час дискусії «Енергетика: загрози, рішення, революції» на 10-ій щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії. За його словами, Уряд планує ввести диференційовані тарифи на газ для населення протягом 3-5 років.

«Уряд України має підтримувати найбідніші верстви населення. Несправедливо змушувати людей платити за газ ціну, що виставляється Росією. У країнах, забезпечених власним газом, його реальна ціна — 100-150 доларів за 1000 куб. м», — заявив Юрій Бойко.

На думку урядових експертів, заява про введення диференційованих тарифів на газ для населення означає, що Україна і МВФ близькі до взаєморозуміння на переговорах про виділення кредиту Україні. Раніше МВФ наполягав на виконанні його вимог підвищити тарифи на газ для населення, а Уряд і Президент України Віктор Янукович заявляли , що ніколи не підуть на це.

Експерти Кабінету Міністрів України зазначають, що разом із заявою про те, що ціна на газ для населення підвищуватися не буде, Президент України Віктор Янукович у своєму інтерв'ю українським тележурналістам сказав, що сьогодні намітилися певні позитивні зрушення в переговорному процесі України і МВФ. Президент України підкреслив, що переговорний процес триває і у вересні або жовтні 2013 року вже можуть бути оголошені його результати. У тому числі і щодо зміни вимог МВФ.

Диференційовані тарифи можуть стати компромісом між небажанням України підвищувати ціни на газ для населення і вимогою МВФ зменшити дефіцит балансу НАК «Нафтогаз України». Адже саме на баланс державної газової монополії і лягає різниця між високими закупівельними і низькими відпускними тарифами на газ для населення.

У зв'язку з тим, що Україна змушена купувати газ у Росії за завищеною ціною, оптова ціна на природний газ, який «Нафтогаз» постачає для теплових електростанцій, становить 4700 грн. за 1куб. м. У той же час для населення цей газ продається за ціною 1309 грн. за 1куб. м. За підсумками першого півріччя 2013 року збитки НАК «Нафтогаз України» від дотацій на газ населенню становили1,2 млрд. дол. США.

Україна фактично знаходиться в трійці країн, які платять за російський газ дорожче за всіх у Європі. Цілий ряд перевірок фінансової діяльності НАК «Нафтогаз України» показали, що після підписання в 2009 році з санкції екс-прем'єра Юлії Тимошенко газових угод з російською стороною ціна газу зросла більш ніж наполовину. Всі ці перевірки проводилися в період з 2008 по 2010 роки.

У 2008 році середня ціна на газ становила 179,5 дол. США за тисячу кубометрів, у той час як після підписання контрактів середня ціна на газ у 2009 році вже становила 232,9 дол. США за тисячу кубометрів. Ціна на газ після підписання контрактів у 2009 році зросла на 53,8%. При цьому ставка транзиту залишилася незмінною. У 2006 році Україна підписала угоду з Росією, яка передбачала ціну на газ в 95 дол. США. До цього ціна на газ для України становила 50 дол. США за тисячу кубометрів і ставки транзиту 1,09 дол. США.

Немає коментарів

Додати коментар
Конструктор сайтів
Nethouse