Перекласти сторінку

Статті

Виступ на обласній Чернігівській Серпневій конференції Матвеєвої Т.А.

Виступ голови Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України на обласній серпневій конференції 2014 року

Шановні колеги, учасники нашої конференції

Як голова обласної організації, діяльність якої спрямована на захист трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників освіти, зупинюся на питаннях їх дотримання в сучасних складних умовах.

Поділяючи тривогу за майбутнє держави, її цілісність, а також оцінюючи ситуацію, в якій ми сьогодні опинилися, Профспілка не може наполягати на забезпеченні гарантій, передбачених статтею 61 Закону «Про освіту» щодо забезпечення фінансування освіти у затверджених розмірах, встановлення рівня посадових окладів педагогічним працівникам відповідно до статті 57 Закону, розмір яких на даний час складає близько 42 відсотків від законодавчо гарантованого.

Бурю незадоволення викликала постанова Кабміну щодо 20-відсоткової надбавки. По-різному ці питання вирішувались і продовжують вирішуватись на місцях. Іноді доходить до парадоксів, коли ділять вчителів на сільських та міських, а іноді залишають 1 % для того, щоби виконати постанову. На рівні обласного бюджету ми запровадили через угоду іншу норму, яку вам всім відомо. Але це все відбулось ще до прийняття Закону № 1622 і змін до Державного бюджету. Хоча завдяки спільним діям профспілок в прийнятій редакції Закону виключені антисоціальні норми такі як: здійснення керівниками бюджетних установ заходів щодо оптимізації штатної чисельності працівників, надання відпусток без збереження заробітної плати , встановлення для працівників режиму роботи на умовах неповного робочого часу та багато іншого. Але життя диктує своє і більшість працівників освіти, враховуючи ситуацію, пішли у відпустки за власний рахунок. Але треба чітко розуміти, що це не законодавча норма, а лише бажання працівника. І проводити цю роботу треба з урахуванням матеріального стану родин, наявності дітей, які знаходяться на забезпеченні батьків, перебування у трудових відносинах в нашій галузі обох годувальників, тобто, підходити по людські. І тут велику роль повинні відіграти профкоми первинних організацій. Ми має аналіз по всіх районах та містах області, працівників відправили у відпустки, в деяких районах це зробили огульно не подумавши про те, що це може відобразитися на страховому стажі працюючого, оскільки для того, щоб до страхового стажу зарахувався повний місяць, слід за цей місяць отримати хоч би мінімальну зарплату. Ще одна зворотна сторона надання відпусток без збереження заробітної плати – це зменшення податків та зборів, зокрема, до Пенсійного фонду, основним джерелом доходів якого є відрахування із зарплати бюджетників. У цій ситуації освітяни ідуть на зустріч владі, а де гарантії, що вони отримувати зарплати своєчасно, у ряді районів повністю закінчуються бюджетні призначення на 2014 рік. Залишається розраховувати лише на самовідданість працівників галузі. Але їм потрібно годувати сім’ї, сплачувати комунальні послуги, погашати кредити. Як розпочинати навчальний рік, якщо деякі вчителі ще не отримали відпускних, хоч і відпустки закінчились. Ця ситуація нагадує мені 1999 рік, коли 1 вересня в Чернігівській області було відкладено на інші терміни у зв’язку з масовим страйком працівників. Ми усвідомлюємо, що зараз не той час, але вирішувати урядові питання тільки за рахунок бюджетників не можливо.

Нововведенням законодавчих змін стало введення тимчасового військового збору у розмірі 1,5 %.


Профспілка безперечно підтримує ідею, що всі громадяни України мають взяти посильну фінансову участь у розв’язанні проблем, пов’язаних з проведенням АТО.

Разом з тим вважаємо, що така участь має бути різною – для працівників з мінімальними доходами – одна, а для тих, хто має вищі заробітки та інші види доходів (вище середньої заробітної плати) – пропорційно вища.

Освітяни як і всі громадяни переймаються ситуацією на Сході. Десятки працівників освіти призвані на військову службу. Ще до прийняття змін до законодавства до обласної угоди внесенні доповнення щодо гарантування місця роботи мобілізованим освітянам. Президія обласного комітету прийняла рішення про надання матеріальної допомоги учасникам АТО, сім’ям учасників АТО, які перебувають в нашій Профспілці, ми надавали допомогу переселенцям із Криму, районні організації приймали участь в зборі коштів для придбання бронежилетів. Профспілка не стоїть осторонь тих проблем, які є сьогодні у державі.

Стан законодавчої бази на сьогоднішній день міг бути ще гіршим, якби не позиція Профспілки, освітянської громади. Вдалось відстояти позиції щодо обмеження розміру пенсій, доплат за класне керівництво, завідування кабінетами, перевірку зошитів.

Численні звернення від профспілкових організацій були направлені проти законопроекту 4702 щодо делегування Кабінету Міністрів права встановлювати всі виплати у бюджетній сфері, які до цього гарантувались на рівні законів «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту». Профільний комітет Верховної Ради рекомендував депутатам відхилити цей проект.

Проте, Кабінет Міністрів продовжує шукати шляхи, як і далі зекономити на заробітних платах освітян.

Одним з найважливіших завдань на новий навчальний рік є недопущення намірів звуження прав освітян, про що йдеться в проекті меморандуму Міжнародного валютного фонду. Це стосується скорочення чисельності працівників бюджетної сфери, укрупнення класів та шкіл, скорочення штатів, підвищення педагогічного навантаження для вчителів з 18 до 22 годин, метою яких є скорочення видатків на галузь освіти.

Тому у щойно спрямованому на адресу Прем’єр-міністра України зверненні Профспілка наголосила на недопущенні збільшення норми педагогічного навантаження вчителів, збільшення нормативу наповнюваності класів, скорочення чисельності працівників освіти. Такі дії призведуть до втрати галуззю та суспільством в цілому найбільш освіченої еліти та, як наслідок, до погіршення якості надання освітніх послуг.

Сподіваюсь, що всі положення наших Галузевої, обласної угод, які є основою соціального діалогу як з обласним управлінням, так і на місцях, будуть виконуватись, зокрема в частині погодження прийняття рішень з профспілковими органами. Особливо це актуально зараз, коли передбачаються зміни в організації навчально-виховного процесу. Я маю на увазі перехід на шестиденку та інше.

Розраховуючи на підтримку, пропоную включити до рішення конференції пропозиції щодо необхідності вжиття відповідних заходів для недопущення скорочення цьогорічного бюджету освіти, передбачення необхідних видатків на наступний рік для забезпечення нормального перебігу навчально-виховного процесу, забезпечення дотримання трудових та соціально-економічних прав працівників при прийнятті нормативно-правових актів.

Не зважаючи на ту ситуацію, в якій знаходиться країна, попереду у нас свято – День знань. Хай у мирній Чернігівщині 1 вересня лунають мирні перші дзвоники. Миру, добра та злагоди.


Немає коментарів

Додати коментар
Конструктор сайтів
Nethouse